Kontakt oss:
Glengsgata 22, 1706 Sarpsborg
Tlf: 69 12 60 40
Redaksjon:
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen
Annonseavdeling:
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen

Søk på nettsiden

akkurat_naa






Vil ha bort snøen i sentrum

E-post Skriv ut PDF
myesno-forside
Slik ser det ut ved fotgjengerovergangen ved Adecco i Glengsgata. Masse løs snø og en smal åpning gir ikke plass til rullestoler eller barnevogner.
Eldrerådet tar affære på vegne av innbyggere som ikke kommer fram i egen by på grunn av dårlig framkommelighet.

 

- Vi kan ikke ha det slik som det var etter snøfallet natt til mandag. Det er uholdbart, sier leder i Eldrerådet, Arne Nordli.

Han har på vegne av rådet skrevet et brev til kommunen for å invitere dem til et møte med fremtidige snøproblemer på dagsordenen.

 

Mange har problemer

myesno-arne-hoyde
BEDRØVELIG: - Hvordan skal man komme fram når det er så mye snø på fortauene, spør Arne Nordli. Nå tar Eldrerådet tak i saken og oppfordrer kommunen til å finne en løsning på problemet. (Foto: Anja Lillerud).

- Vi skulle ha reagert mye før. Det er nok for sent å få til en bedring denne vinteren, men vi forventer at teknisk etat skal løse det bedre kommende vintre, sier han.

Han har selv vært i kontakt med mange eldre som ikke kommer fram når det er for dårlig brøytet på fortau og fotgjengeroverganger.

- Og det gjelder ikke bare de som er svake til bens og har rullator. Hva med de i rullestol eller med barnevogn, spør Nordli.

 

For høye kanter

Lederen i Eldrerådet syns kommunen burde fjerne mesteparten av snøen i stedet for å lage brøytekanter som rekker til over knærne på en voksen person. I sentrumsgatene kan man mange steder ikke krysse veien.

- Vi kan ikke ha det sånn, sier Nordli.

 

Må ta ansvar

Mildværet i helgen sørget for å tine en stor del av snøen som ligger på hustakene. Kuldegradene natt til mandag sørget for enorme istapper under mange takrenner. Disse er gårdeiernes ansvar på lik linje som å måke fortauet utenfor huset sitt, og Arne Nordli etterlyser oppfølging fra kommunen.

- Noen må påse at huseierne tar sin del av ansvaret, mener han.

 

Utgjør fare

Skadesaneringsfirmaet Skatec er blant dem som blir innleid av gårdeiere til å fjerne snø og istapper. Dan Olsen henger i en kurv i enden av en lift og måker snø fra et to etasjes hus. Han har ikke hatt mange lignende oppdrag til tross for all snøen som har kommet i vinter.

- Folk er ikke flinke nok til å tenke på å måke takene sine. For mye snø er farlig både for de som går forbi på gaten, og for selve takkonstruksjonen. Særlig våt snø blir fryktelig tung, sier han.

 

Alt brøytemannskap ute

- Vi gjør så godt vi kan. Alt tilgjengelig mannskap og utstyr er i sving, sier kommunesjef teknisk, Arnt Pettersen.

Han mener at kommunen håndterer snøproblemene på en tilfredsstillende måte, men inngår gjerne en dialog med Eldrerådet.

– Forslag til hvordan vi kan forbedre oss, mottas med takk, sier han med adresse til Arne Nordli.

Kontinuerlig vurdering
På spørsmål om hvorfor snøen ikke kjøres bort og dumpes i for eksempel Glomma, svarer Pettersen at det ikke er så enkelt.

– Det er en voldsom operasjon å fjerne så mye snø. Vi rydder snø så lenge det trengs og vurderer selvfølgelig fortløpende om den må kjøres bort. Brøytebudsjettet har ingen begrensning, men justeres i forhold til vedlikeholdsbudsjettet for sommeren, forklarer han.

 
Sist oppdatert onsdag 03. mars 2010 14:23

Kommentarer  

 
+2 #2 F. Anden 16-03-2010 09:25
Vi er vitne til et under nå om dagen. Snøen forvinner sakte, men sikkert uten at noen bør løfte en finger!
Siter
 
 
-1 #1 Roger Larsen 03-03-2010 19:32
Saltet gjør jo fortauene til sørpekanaler. Det er jo som å gå i 15cm kanelsukker. Og i alle boområdene veltes snø inn i oppkjørsler, jeg måker for en eldre tante, hun kunne nok greid løssnøen, men brøytekanter i nærmere halvmetershøyde , en fastfrosset blanding av snø, is og salt, er helt umulig for henne. Jeg måtte brue ØKS for å hogge opp brøytekanten heromdagen!
Siter
 

Legg til kommentar

Sarpsborg Tidende ønsker en god og saklig debatt på sine nettsider og oppfordrer leserne sine til å bidra. Redaksjonen forbeholder seg retten til å redigere innlegg som overskrider normal folkeskikk og etikk på nettet.


Sikkerhetskode
Vis ny kode

Forsiden Nyheter Vil ha bort snøen i sentrum



© Sarpsborg Tidende 2010

Ansvarlig redaktør: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen

Konst. daglig leder: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen

Redaktørplakaten | PFU

For informasjon kontakt: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen

Telefon: 69 12 60 40

Adresse: Glengsgata 22, 1706 Sarpsborg | Pb. 156, 1701 Sarpsborg

Sidekart | Webdesign ved Theta-Design

Vi har 139 gjester her nå